Apple виповнилося 40 років

Автор | 2 Квітня, 2016

1 квітня 1976 Стів Возняк, Стів Джобс і Рональд Уейн створили компанію Apple Computer.

Насправді, про дату сперечаються. Той же Возняк запевняє, що правильна дата заснування Apple – НЕ 01.04.1976, а 3 січня 1977 го, коли держоргани США вперше зареєстрували Apple як юридичну особу. У 1976 році, уточнює «Віз», «батьки-засновники» домовлялися тільки про продажі комп'ютера Apple I, а не про створення компанії. Возняк, звичайно, буквоїдством займається – папірці папірцями, формулювання формулюваннями, а комп'ютери Apple він збирав вже з 76-го.

До речі, чому саме «Apple»? Нічого особистого, просто бізнес – практичний Джобс швидко зметикував, що слово «Apple» розташовувалося б у телефонному довіднику вище слова «Atari» (компанія-конкурент і колишній роботодавець двох Стівів).

А навіщо їм взагалі знадобилася компанія? У хлопців був унікальний комп'ютер (Apple I, «Віз» зібрав його своїми руками), і практичний Джобс вирішив на ньому заробити. «Нишком» продати багато комп'ютерів було не можна, з посередниками працювати вже не хотілося – так що два Стіва вирішили зробити свою фірму. У неї вони взяли людини з сторони – вже мав досвід (хоч і невдалий) в бізнесі Рона Вейна.

За 10% акцій він оформив приятелям всі папери і навіть намалював перший логотип.

Вже через 12 днів він буквально втік з Apple – побоявся, що молоді і безглузді партнери наберуть боргів, а розплачуватися доведеться йому. Свою частку він продав всього за 800 доларів – а сьогодні міг би стати володарем стану в $35 млрд …

Історію «яблучної» компанії можна розділити на кілька етапів. Перший припадає на другу половину 70-х – середину 80-х. Початок вийшов вражаючим – Джобс і Возняк швидко довели, що в бізнесі у них найсерйозніші наміри. У 1978 році у продажу з'явився Apple II – перший в історії комп'ютер не для «гиків», а для звичайних людей.

У нього вже було майже все, що є і у сучасних ПК – кольоровий екран, звук, клавіатура, дисковод і т.п. Того року Apple продала комп'ютерів на 7,8 млн доларів, а чотири роки по тому – вже на кілька мільярдів.

На початку 1980-х Apple перетворилася в «компанію» в повному сенсі цього слова – Стів Джобс прагнув робити все «як годиться, щоб залучити інвестиції. У Купертино з'явилися тихі клерки і новий гендиректор – «продавець солодкої водички», топ-менеджер PepsiCo Джон Скаллі, а потрапив в авіакатастрофу «Віз» з 1981 року з Apple де-факто пішов.

З такими втратами і придбаннями у компанії швидко з'явилися серйозні проблеми. Дійшло до того, що Джобса, який вирішив знову взяти всю владу в свої руки, в 1985 році з Apple просто вигнали. До догляду, правда, він встиг вразити весь світ анонсом першого комп'ютера Macintosh з графічним інтерфейсом. Той «мак» вже все забули – а ось геніальний промо-ролик Стіва «1984» пам'ятають досі.

Нові керівники довели Apple «до ручки» – коли 12 років потому Джобс повернувся в компанію, та була по вуха в боргах ($2 млрд «тих», старих доларів!) І випускала неймовірна кількість всілякої нісенітниці (фотоапарати, ігрові приставки, модний одяг і т.п.).

Стів вирішив поточні проблеми і почав шукати нові ідеї – адже ринок ПК на той час був безнадійно програв Microsoft.

Відповідь він знайшов уже в XXI столітті. Apple зосередилася на мобільних рішеннях: в 2001 був представлений легендарний плеєр iPod, в 2010 – планшет iPad, вартість якого перевищувала цены на планшеты конкурентів. Але це не вплинуло на популярність iPad. А в 2007 році купертіновци представила свій найуспішніший продукт за всю історію – смартфон iPhone.

На презентації 21 березня 2016 року гендиректор Apple Тім Кук розповів, що зараз у світі працює близько 1 мільярда пристроїв на операційній системі iOS, велика частина з них – якраз iPhone. Влітку 2015 року стало відомо про те, що продажі iOS-девайсів вперше в історії виявилися більшими, ніж продажі персональних комп'ютерів. Шкода лише, що 40-й день народження разом зі своєю компанією не може відзначити її творець і натхненник Стів Джобс – в 2011 році він помер після багаторічної боротьби з онкологічним захворюванням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *