Що таке Thunderbolt? Все про цю технологію

Автор | 20 Липня, 2013

Технологія Thunderbolt – спільна, можна сказати, розробка Apple і Intel – стала поширюватися разом з останнім поколінням MacBook. Ви напевно знаєте, що Apple не поспішає включати сирі технології у свою техніку, але Thunderbolt не можна назвати такою. Чим ж привернула ця технологія надшвидкісної передачі Apple? У цій статті ви знайдете все, що вам потрібно знати про останньому стандарті в області передачі даних.

Що таке Thunderbolt?

Thunderbolt (стара назва Light Peak) – це досить нова технологія периферійного підключення, розроблена Intel спільно з Apple, яка дозволяє передавати дані, відео, аудіо та електроенергію через один порт. Побудована на архітектурах PCI Express і DisplayPort, Thunderbolt дозволяє передавати дані на високій швидкості, взаємодіючи із зовнішніми периферійними пристроями на зразок жорстких дисків, RAID-масивів, пристроїв для зйомки відео, мережевими інтерфейсами та іншою технікою. Порт дозволяє передавати відео високої роздільної здатності за допомогою протоколу DisplayPort. Кожен порт Thunderbolt забезпечує загальну потужність всієї підключеної техніки до 10 Вт. Дізнатися детальніше іншормацію про порти можна за цією адресою http://v-comp.kiev.ua/

Як Thunderbolt задіює PCI Express?

PCI Express це високошвидкісна архітектура, яка використовується для зв'язку різних компонентів всередині Mac, наприклад, процесора, графічної карти і накопичувача. Як неважко здогадатися, PCI Express дозволяє цим компонентам обмінюватися даними між собою досить швидко. Через те, що Thunderbolt задіє PCI Express в якості шини для прямого з'єднання, технологія вражає своєю швидкістю.

Наскільки швидко працює Thunderbolt?

У теорії – дуже швидко. Канал Thunderbolt забезпечує швидкість передачі даних 10 Гб / с, і кожен порт може включати два канали. Thunderbolt є двонаправлений, тобто може приймати і передавати дані одночасно. Навіть на практиці швидкість досягає 8 Гб / с, що набагато швидше, ніж у FireWire 800 і USB 3.0. Не кажучи вже про eSATA-з'єднання на багатьох персональних комп'ютерах під Windows.

Звичайно, як і з будь-яким іншим високошвидкісним інтерфейсом, продуктивність кожного підключеного пристрою буде нижче через обмеження в самому пристрої. Приміром, багато SATA-накопичувачі мають пікову швидкість роботи 3 Гб / с, і навіть SATA 3.0 – в теорії обмежені 6 Гб / с. Навіть пристрою-посередники можуть «з'їдати» досить серйозний шматок швидкості.

Чим Thunderbolt краще FireWire, USB, eSATA і інших?

Найбільшою перевагою є, звичайно, вищезгадана продуктивність. Але ще більшим зачаровували пунктом можна назвати те, що Thunderbolt підтримує передачу даних, відео, аудіо всього через один порт – і відповідно через один кабель – до багатьох периферійних пристроїв. Як мінімум, ви зможете підключити достатньо пристроїв і адаптерів з Thunderbolt.

Виходить, Thunderbolt це щось на зразок старої технології Apple Display Connector?

Не зовсім, хоча ідея і аналогічна Apple Display Connector (ADC). Хоча Thunderbolt підтримує передачу відео, аудіо, даних і живлення – тим самим зменшуючи кількість кабелів, що стирчать з комп'ютера – він не забезпечує належну потужність для підключення великого дисплея. (ADC видає 100 Вт потужності на передачу відео, аудіо і USB-сигналів). З іншого боку, ADC-з'єднання вимагає спеціалізованих і дорогих відеокарт, в той час як Thunderbolt використовує стандартний Mini DisplayPort.

Який тип фізичного з'єднання використовує Thunderbolt?

Досить зручний – на всіх останніх Mac Thunderbolt використовує порт Mini DisplayPort, а на новітніх моделях MacBook – окремий порт Thunderbolt, Mini DisplayPort ж виключений з доступних.

Як же мені підключити свій дисплей, якщо немає роз'єму Mini DisplayPort?

Оскільки Thunderbolt обробляє як дані, так і відео DisplayPort, ви можете підключити свій дисплей з Mini DisplayPort – або інший дисплей з адаптером Mini DisplayPort – до порту Thunderbolt, або послідовно з'єднати його з іншими пристроями Thunderbolt, як написано нижче.

Які відео-та Можливостей аудіо Thunderbolt?

Пам'ятайте, що кожен порт Thunderbolt включає як DisplayPort, так і з'єднання PCI Express. Це означає, що Thunderbolt може обробляти ті ж самі типи відео і аудіо – з роздільною здатністю 1080p і 8 каналами аудіо – що і DisplayPort. Коли справа доходить до відео, найбільшим обмеженням стає графічна карта. Наприклад, нові MacBook підтримують зовнішній дисплей з роздільною здатністю 2560 на 1600 пікселів і мільйонами кольорів на додаток до вбудованого дисплея або в режимі відображення двох дисплеїв. На стаціонарному Mac Thunderbolt-порт підтримує два дисплея з високою роздільною здатністю. Ви можете напряму підключити дисплей з Mini DisplayPort або з адаптером DisplayPort, HDMI, DVI або VGA.

Чи сумісний Thunderbolt з USB і FireWire?

Адаптери вже доступні, тому ви зможете підключати пристрої з USB, FireWire 400 і FireWire 800 до порту Thunderbolt. Новий порт і не зробить пристрої швидшими, але і не обмежить їх у швидкості. FireWire 800, наприклад, не зможе передавати дані швидше, ніж на швидкості 800 Мб / с.

Як щодо інших типів з'єднань?

Як зазначалося вище, Thunderbolt може передавати дані, відео, аудіо, мережеві дані і електроенергію, тому без адаптерів тут не обійтися. Наприклад, адаптери під аудіо та Gigabit Ethernet вже є в наявності.

Чи можна підключити декілька пристроїв до одного порту Thunderbolt?

Ви можете підключити до шести пристроїв до кожного з портів Thunderbolt, зв'язавши їх ланцюгом, тобто за допомогою послідовного підключення. Звичайно, звідси випливає, що кожен пристрій в ланцюзі повинен мати два порти Thunderbolt (або два інших типи дата-портів з адаптером Thunderbolt).

Чи впливає підключення безлічі пристроїв на продуктивність, як у випадку з USB 2.0?

На відміну від USB 2.0, де з'єднання з невисокоскоростним пристроєм або USB 1.0 може знизити продуктивність всієї шини USB, Thunderbolt спеціально побудований таким чином, щоб працювати з багатьма пристроями без шкоди для самого каналу. Звичайно, ці пристрої будуть розділяти загальну пропускну здатність каналу Thunderbolt, що може обмежити продуктивність окремого пристрою, якщо буде передавати великий потік даних, але в той же час продуктивність каналу Thunderbolt самого по собі не буде зменшуватися.

Як підключення пристрою без Thunderbolt впливає на продуктивність?

Залежить від багатьох чинників. Якщо ви будете підключати ці пристрої в кінець вашого ланцюжка Thunderbolt, вони можуть знизити продуктивність більш швидкої техніки, яка отримує дані з комп'ютера. Якщо ви підключаєте пристрій без порту Thunderbolt в середину кільцевого ланцюжка, все залежить від того, як саме ви його підключаєте.

Наприклад, якщо ви використовуєте два адаптера FireWire-Thunderbolt, щоб підключити жорсткий диск з FireWire в середину кільцевої ланцюжка Thunderbolt, продуктивність решті частини ланцюжка, яка передає дані на комп'ютер буде обмежена шиною FireWire, яка чисто фізично не може передавати дані швидше, ніж Thunderbolt .

Чи будуть мати Thunderbolt всі Mac'и?

Apple не коментує майбутню продукцію, але про те, що Thunderbolt приділяється належна увага говорить те, що цей стандарт включений в нинішню лінійку MacBook Pro – причому навіть у модель початкового рівня. Компанія сподівається на широке прийняття технології Thunderbolt. Куди цікавішим питанням є …

Чи замінить Thunderbolt FireWire і USB на Mac?

Цілком можливо, але в кожному разі, це займе якийсь час. Thunderbolt ще не так зміцніла і в «новому» стані буде до тих пір, поки не стане таким же звичним явищем, як USB і FireWire.

Тим не менш, ми всі пам'ятаємо оригінальні iMac, коли Apple відмовилася від ADB-конекторів на користь USB – ще задовго до того, як USB-периферія стала буденним і недорогим явищем. У кожному разі, ідея єдиного порту і коннектора приваблювала Джобса і приваблює Apple. Досить поглянути на порт, яким забезпечені iPhone, iPad і iPod touch.

Чи отримають iOS-пристрої Thunderbolt?

Як зазначалося вище, Thunderbolt побудована на PCI Express, архітектурі, яка лежить в основі Mac і багатьох персональних комп'ютерів. Але iOS-пристрої не мають PCI Express, тому досить складно буде включити порт Thunderbolt в iPhone. Плюс 30-контактний порт на iOS-пристроях має достатньо багато можливостей. Швидше за все, Apple буде продавати опціональні кабелі, що зв'язують Thunderbolt і док-коннектор для зарядки і синхронізації.

Які пристрої, що підключаються до Thunderbolt, доступні на сьогоднішній день?

Бум Thunderbolt-пристроїв, що підключаються припав хіба що на CES 2012. Elgato представила SSD-накопичувач вартістю 349,95 фунта за 120-гігабайтну версію і 569,95 фунта за модель з об'ємом пам'яті 240 ГБ. Ще один цікавий варіант – зовнішня відеокарта від MSI – GUS II. Зовнішній пристрій має інтерфейс Thunderbolt і внутрішній слот PCIe. Ще одним аксесуаром з підтримкою Thunderbolt стала конструкція Thunderbolt Express Dock від Belkin, вона дозволяє користувачам підключати кілька пристроїв з USB до однієї док-станції. Очікується, що на ринку продукт з'явиться у вересні 2012 року, і коштувати буде 299 доларів.

Ще в лютому в продаж надійшло сховище LaCie 2big Thunderbolt. Новинка доступна у версіях на 4 ТБ (вартість 650 доларів) і 6 ТБ (вартість 800 доларів). LaCie 2big забезпечує швидкість передачі даних до 327 Мб / сек, пропонує швидку заміну накопичувачів, дозволяє створювати RAID-масиви і, звичайно ж, створювати між собою ланцюг через порти Thunderbolt.

Для порівняння скажемо, що LaCie 2big пропонує втричі вище швидкість передачі даних в порівнянні з FireWire 800 і в зв'язці здатні забезпечити швидкість передачі до 676 Мб / сек.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *